Пухкави еклери и профитероли!

Пухкави еклери и профитероли!

Наскоро гледах Мастър Шеф България и в дадения епизод трябваше да сготвят вкусни еклери. Гледах, гледах, много ми харесаха и си викам абе защо да не направя и аз едни хубави еклерчета. Всички ги обичаме и знам, че няма да издържат дълго време вкъщи 🙂 Дойде ред и на голямото ровене за рецепти. Леле колко различни намерих! След известно чудене се спрях на няколко и реших да ги комбинирам, пък да видим какво ще се получи. Ето и продуктите, които ми бяха необходими за 1 тава профитероли (кръглите еклери) и 1 тава еклери (продълговатите) :

Продукти за тестото:

ekleri_krem1) 125 мл. вода

2) 125 мл. прясно мляко

3) 1 чаена лъжица захар

4) 1/3 чаена лъжица сол

5) 100 грама масло (стайна температура)

6) 140 гр. брашно

7) 4 яйца (стайна температура) + 1 за намазване

8) кафяв шоколад – около 200 гр.

9) бял шоколад – 100 гр.

 

Продукти за крема:

1) 800 мл. прясно мляко

2) 1 ванилия

3) 3 жълтъка

4) 2 яйца

5) 250 гр. захар

6) 60 гр. брашно

7) 50 гр. царевично нишесте

8) 100 гр. масло

 

   По-интересното при еклерите е, че се правят с така нареченото „парено тесто“. Което означава, че самото тесто се обработва не на ръка върху набрашнения ни плот, а в тенджера на котлона. Звучи сложно, но по-лесно тесто никога не съм правила. За целта, в достатъчно голяма тенджера смесваме водата (1), млякото (2), захарта (3), солта (4) и маслото. Котлона се включва на умерен огън (моят котлон е от 1 до 9, аз използвах 5) и се бърка с дървена лъжица постоянно, докато маслото се разтопи и започне да ври. Веднага след това се изсипва брашното (6) и тук започва енергичното бъркане с дървената лъжица и продължава, докато не се смесят напълно съставките и започне да прилича на лепкаво тесто.

   От тук преместваме горещото тесто от тенджерата в купа и оставяме на страна докато поизстине, но все още е топло. След като тестото се е поохладило е време да започнем с добавянето на яйцата. Аз лично започнах с първите 3 яйца. Разбих ги отделно в купичка и малко, по малко ги добавях към тестото, като едновременно с  това бърках непрекъснато с телена лъжица. Постепенно тестото започва да става гладко, лъскаво и нито течно, нито гъсто. Последно добавих и четвъртото яйце, като го оставих за накрая тъй като понякога консистенцията на тестото зависи от големината на яйцата. В този случай тестото ми беше леко по-гъсто и не толкова гладко, затова прибавих и последното яйце. След последното разбъркване тестото ни е готово и от тук следва частта с оформянето на профитеролите и еклерите в тавичка. Това може да стане по няколко начина. Първият е като използвате пош с кръгъл накрайник или шприц, отново с голям кръгъл накрайник. Не съм сигурна, че без пош или шприц еклерите ще станат, но ако някой от вас успее, моля ви да ми ги покажете 🙂 Ако сте решили да правите само еклери, от това тесто ще се получат около 23-25 еклера, а ако са само профитероли ще излязат около 50 броя. Аз лично предпочитам профитеролите, тъй като са малки и по-лесни за хапване. В този случай направих в едната тава еклери, а в следващата профитероли. Преди да започнете с шприцоването им е хубаво да пуснете фурната на 200 градуса за да загрява.

   Еклерите се шприцоват на разстояние около 5 см един от друг, тъй като ще удвоят размерите си, върху готварска хартия.  Ако решите да правите профитероли, шприцовайте кръгчета с диаметър около 4 см. Преди да сложите еклерите/профитеролите във фурната, разбийте последното яйце (7) и с четка намажете повърхността на тестото. Внимавайте да не развалите формата им чрез намазването. От тук ги пъхаме във фурната да се пекат, а през това време ще шприцоваме и втората тава, а ако нямате втора тава, ще се заемем с приготвянето на крема. Имайте предвид, че времето за печене на еклерите с вентилатор е около 25 минути, а на профитеролите около 21,22. Не е хубаво да смесвате от двата вида в една тава, тъй като докато едните могат да изгорят, другите няма да са готови.

   Да започнем с приготвянето на крема. Тук отново ще ни трябва тенджера, тъй като ще трябва да сварим млякото (1) в нея. Заедно с млякото прибавяме и ванилията (2) и варим на умерен огън, докато не започне да ври. Много внимавайте да не ви загори млякото, тъй като веднага ще се усети промяната на вкуса. След като заври го махаме от котлона и оставяме настрани да изстине малко. През това време в отделна купа прибавяме жълтъците (3), яйцата (4) и захарта (5) и разбиваме с миксер, докато сместа започне да се сгъстява и изсветлява. Отнема около 5,6 минути с миксера. След това добавяме брашното (6) и царевичното нишесте (7) и отново разбиваме с миксера, но на ниска скорост, за да не се изпръскаме целите с лесно летящото брашно.

   От тук идва ред да прибавим и горещото мляко към сместа ни. На умерена скорост на миксера бъркаме, докато изсипваме млякото на тънка струйка, така че яйцата да не се пресекат. Местим сместа отново в тенджерка и я слагаме на котлона, на умерена температура (моята е от 1 до 9, а аз използвах 5). Тук трябва непрекъснато бъркане! Много е важно да не оставяме сместа без надзор, тъй като веднага загаря. Бъркаме докато сместа ни започне да се сгъстява и да наподобява крем пудинг. Отнема около 10тина минути, в зависимост от котлона. Щом сместа ни е станала достатъчно гъста я дърпаме от котлона и за всеки случай я прецеждаме, тъй като е много възможно по дъното да има загоряла смес. За финал добавяме и маслото (8) и бъркаме отново с лъжица, докато маслото не се разтопи нацяло. Оставяме настрани да изстине и продължаваме с изваждането на еклерите от фурната 🙂Ekleri01

   Когато еклерите/профитеролите ни са готови, трябва да са придобили златисто-кафяв цвят и да приличат на малки хлебчета (или поне на такива ми приличат 🙂 ). Готовите се изваждат върху решетка, за да изстинат, преди да започнем с пълненето.

   Хубаво е да изчакате мъничко време, за да поизстинат както еклерите така и крема, иначе е твърде вероятно да си изгорите ръцете. След като те са се поохладили е време да преминем към пълненето! Първо аз правя дупчиците, през които ще пълним крема. За еклерите правя 2 отдолу – по една във всеки край, а за профитеролите само една в средата. Дупките са по желание и няма значение къде ги направите, стига да не се виждат прекалено много.

  Ekleri101 От тук за пълненето може да използвате, както пош с тънък кръгъл накрайник, така и шприц. Количеството крем, което слагате е напълно по ваш избор. Аз лично ги пълнех, докато не усетя, че няма повече място в еклера. Тази част с пълненето става най-бавно и е най-досадна, но пък без нея еклерите не са еклери :-). Щом сме готови с пълненето имаме няколко избора – или да ги оставим така (и пак ще са страхотно вкусни), да ги покрием с шоколад или с част от крема ни. Аз лично предпочитам шоколада, тъй като много добре уравновесява вкуса между пълнежа и тестото, а пък изглеждат и страхотно 🙂

   Взех един шоколад, начупих го на плочки и го сложих в микровълновата да се разтопява. Аз лично го слагам на 15 секунди, кат всеки път разбърквам иEkleri02 така, докато не се получи течна, еднородна смес. Обикновено ми отнема около 4 завъртания на микровълновата по 15 секунди. Ако нямате микровълнова фурна, може да разтопите шоколада и на водна баня. Резултата ще е един и същ. От тук потопих всеки еклер в шоколада и ги оставих на страна за да се втвърди спокойно. За финал разтопих и бял шоколад и с пош напръсках произволни линии върху кафявият шоколад, просто за красота. Ако пък не ви се занимава да пълните поша може да постигнете същия ефект с лъжица.

Еми това беше от мен. Еклерите станаха изключително вкусни и свършиха за нула време. Скоро ще направя пак!

 

Ekleri05

 



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


0