Козуначени мъфини
Дойде и това време… времето за козунаци, десетките яйца, които ще изядем и пълните ни коремчета с агнешко месце и още много, много вкусотийки.
Досега никога не съм правила козунак и реших, че е време да спретна един и да видя дали ще ми се получи. Отне ми доста време докато открия рецепта, която хем не звучи прекалено сложна, хем всичко да е описано точно и ясно… Еми такава нямаше 🙂 Рецепти много, но за без опитните като мен, всичко ми звучеше леко сложно, малко объркано и не достатъчно обяснено 🙂 Ето пък защо реших аз да изпробвам една рецепта (леко съчинена от тук от там) и да я опиша по-подробно, така че всеки да може да спретне един козунак. Няма да ви лъжа, отне ми доста време да ги направя, но пък резултатът е Железен! Ето и моята представа за рецепта за козунак (в случая при мен са козунаци във форма за мъфини, но това си е лично по мое желание, като самата рецепта е за цял козунак).
Нужни продукти:
- 1) 3 бр. яйца (стайна температура) и 1 жълтък за намазване
- 2) захар 125 гр.
- 3) прясно мляко – 125 мл.
- 4) мая – 1 пакетче суха мая или 1/2 кубче прясна мая
- 5) бяло брашно – 500 гр.
- 6) кора от лимон – около една чаена лъжичка ситно настъргана
- 7) масло – разтопено – 25 гр.
- 8) зехтин или олио – 25 гр.
- 9) ванилия – една ампула или 2 пакетчета суха
- 10) сол – 1/2 чаена лъжичка
Първо започваме с яйцата и захарта. В голяма купа изсипваме яйцата (1) (като е добре те да са със стайна температура) и захарта (2) и започваме да разбиваме с миксер до получаване на еднородна бледо жълта смес (трябва да клони към белия цвят и леко да се сгъсти). Следващата стъпка е да добавим млякото (3) и кората от лимона (6) и да разбъркаме леко с дървена лъжица. От тук трябва да затоплим цялата смес, така че при допир тя да е приятно топла, не трябва да е нито гореща нито хладка. Целта е маята да се разтвори и активира, а при ниска, или много висока температура, това няма да се случи.
Аз лично загрях сместа на водна баня. В тенджера сложих вода, а в самата тенджера прибавих и купата, в която бърках съставките (имайте предвид, че моята купа е алуминиева), като купата беше леко покрита с вода, така че при постоянно бъркане ми отне около 7,8 минути да достигна подходящата температура. Ако пък не ви се занимава със затоплянето на водна баня може да прехвърлите всички съставки в тенджера и на слаб котлон да затоплите сместа, отново с постоянно бъркане.
След като сме загрели сместа я дърпаме от котлона и прибавяме маята (4) ( ако сте избрали прясната мая, след като я добавите разбъркайте хубаво с дървена лъжица докато се разтвори). Прибавяме солта (10) и ванилията (9) и отново разбъркваме хубаво докато не се смесят съставките, така че да не остане сол повече в единия край, от колкото в другия 🙂
След като приключим и с това бъркане започваме със същинското – прибавяме брашното (5) и бъркаме хубаво с дървената лъжица, докато не се получи еднородна смес (бъркането е доста трудно и трудоемко). От тук продължаваме със самото месене – най- важната част!
Ако имате планетарен миксер, може да прехвърлите сместа вътре и да месите тестото около 10 минути (на мен ми отне средно толкова, докато се получи хубаво хомогенно тесто, приличащо на дъвка при подръпване) ако пък си нямате миксер, запретвате ръкави, викате мъжа си (или жената) и им казвате да започват да месят 🙂 Месите докато не се получи еднородна смес и заприлича на голяма дъвка, изключително еластична и мека.
Дойде и ред на втасването (поне първата част) Прехвърляте сместа в купа, като предварително с четка намазвате цялата купя с олио, така че самото тесто да не залепне. Покривате със стреч фолио и кърпа и оставяте да втасва на топло място (може на слънце, под климатика, на парното или както аз направих – включих фурната, отворих я леко, а купата с тестото беше оставена над самата фурна, така че топлата пара да стига до нея, но да не е прекалено гореща).
Оставяне тестото да втасва за половин час, а през това време си смесване маслото (7) и олиото (8) и си подготвяме една четка за мазане.
След като тестото ни е починало 30 минути идва време и за намазването със сместа от олио и зехтин. Имайте предвид, че тестото ни няма да е станало супер огромно, а е възможно да се е повдигнало около 1/2 от размера си, тъй като хубавото тесто втасва бавно. Важното е на допир да е много пухкаво и разтегливо.
Изваждаме тестото от купата върху леко набрашнен плот и започваме да го разтягаме, сякаш ще правим тесто за пица, докато не се получи що годе нормален правоъгълник. От тук взимаме четката и започваме да намазваме с олиото и зехтина. След това трябва да прегънем тестото на 3 части. Хващаме двата края по дължина и го прегъваме 2 пъти докато не се получи нещо като руло.
След това прегъваме на две и от другата страна, поставяме отново тестото в купата ни и го слагаме на топло място за още 30 минути. След тези 30 минути повтаряме същата процедура, като преди това леко месим тестото, за да залепнат пластовете. Намазваме го още веднъж и отново оставяме да втаса за 30 минути.
След като и този път са изминали 30те минути, преминаваме към плетенето на козунака. Можете да го направите както във формата за мъфини, така и да сплетете цял козунак.
При мъфините – отделяте една топка, от която правите 3 ленти. Не е важно да са идеално кръгли, прави или оформени. Колкото по безформени са, толкова по-пухкав ще стане козунака. Взимате 3те ленти и сплитате плитка, която след това завивате на руло и я слагате във формата за мъфини. По желание може да добавите в тестото сладко, шоколад, стафиди и каквото друго ви се хапва. Ако нямате хартиени формички, намазнете самата тава преди да сложите тестото в нея.
Ако решите да правите цял козунак просто разделете тестото на три части и отново оформете плитка.
За последно слагаме тестото да втасва… Покриваме го със стреч фолио (без кърпата) и го слагаме на топло място. След 30 минути е готово за печене!
15тина минути преди да го сложим да се пече, включваме фурната на 180 градуса да загрява. Веднага преди да го сложим да се пече, намазваме козунака или мъфините с четка и жълтък (1). Поръсваме обилно със захар и го слагаме във фурната.
Имайте предвид, че козунака удвоява размера си, така че не пълнете много формите за мъфини. От едно тесто стават около 17 малки козуначета. Печем около 30 – 35 минути, като проверяваме с клечка за зъби след 25-тата дали не е готов. Клечката трябва да излезе чиста, за да е готов козунака, а коричката му да е златиста и препечена. Моята идея беше да залея козуначетата с тънки струйки шоколад, но за съжаление стана много късно и ме домързя 🙂
И Воала, козунакът ни е готов! Остава да го добавим към великденската трапеза и да си го хапваме с домашно приготвено сладко от мазето на баба.
От мен весели празници и приятно угояване на снажните ви снаги!
Hi! This is my first comment here so I just wanted to
give a quick shout out and say I truly enjoy reading your posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with
the same topics? Many thanks!